Na stopach elit.

Buty żeglarki są jednym z elementów stylu preppy wylansowanego przez zamożnych studentów prestiżowych amerykańskich uczelni, którzy wakacje spędzali na eleganckich jachtach. Stały się więc wyznacznikiem przynależności do elit. A wszystko zaczęło się od pewnego… psa.
Rudy cocker spaniel o dumnie brzmiącym imieniu Prince (z ang. książę) należał do Paula Sperry’ego – amatora żeglarstwa. Pewnego zimowego dnia przechadzali się oni po Connecticut. Sperry z podziwem patrzył, jak jego pupil sprawnie porusza się po oblodzonym podłożu. I trochę mu zazdrościł, zwłaszcza że w pamięci miał swoje nieskoordynowane ruchy na śliskim od wody pokładzie jachtu. Uważnie przyjrzał się więc łapom psa, a konkretniej ich poduszkom, których powierzchnia była nieregularna i pokryta licznymi rowkami. Wpadł na pomysł, by podobną strukturę odtworzyć na gumowych podeszwach własnych butów na łódkę, ponacinał je więc nożem. Tak powstał pierwowzór „boat boots“. Zdarzenie to miało miejsce w latach 30. ubiegłego wieku. Z czasem mężczyzna udoskonalił swój pomysł i opatentował podeszwę z rowkami układającymi się w kształt jodełki. Pierwszy model sprzedał w 1935 roku. Dziś jego firma – Sperry Top-Siders jest jednym z najsłynniejszych producentów żeglarek na świecie (oprócz konkurencyjnych Sabago, Timberland i Rocport).
Czym charakteryzuje się kultowy już fason? Wykonany jest ze skóry, do której przyszyta jest biała podeszwa (nie zostawia więc na pokładzie ciemnych śladów) i wyróżnia się solidnym rzemieniem okalającym krawędź buta (co zwiększa stabilność stopy). Klasycznie występuje w naturalnym odcieniu skóry, choć w tym sezonie bardzo modne są także żeglarki we wszystkich kolorach tęczy. Świetnie sprawdzają się z ubraniami w marynistycznym stylu. Stanowią podstawę stylizacji utrzymanych w nurcie sportowej elegancji.

Żeglarki:
granatowe z jasnym rzemykiem – Ecco – 359,90 zł
beżowe – Geox – 270 zł
granatowe – Kazar – 199 zł
turkusowo biało granatowe – Kazar – 244 zł
turkusowe Timberland – Symbiosis – 179 zł
granatowe Rockport – Symbiosis – 249,99 zł

Style Collection by Fashion House
produkty dodtępne w Fashion House Outlet Centre Warszawa

Share on Facebook0
Tweet about this on Twitter0
Share on Google+0
Pin on Pinterest0
0